Jak skřítci sázeli semínko

Doporučená věková skupina: 3-7 let
Klíčová slova: Jak vzniká u rostlin nový život?
                           Jak příroda vybavila semínka k přežití?

Pohádka o skřítcích nás zavede do světa semínek. Zkusíme, jestli dokážeme semínko zasadit a starat se o něj, aby vyrostlo. Prozkoumáme, jaká semínka známe a některá z nich dokonce ochutnáme. Vyzkoušíme si, jak semínka putují.

S Hastrmánkem krajinou Podralska

Doporučená věková skupina: předškoláci
Klíčová slova: V krajině kolem nás je mnoho krás a pokladů. Musíme se je naučit vidět, poznávat a chránit.

Společně s Hastrmánkem se vydáme na dobrodružnou cestu za pokladem, který skrývá krajina Podralska. Pojedeme na kole, na koni i pěšky, navštívíme hrad Ralsko, řeku Ploučnici nebo zemědělskou farmu. Hastrmánek si vyzkouší, jak jsme bystří a zda si dokážeme pomáhat. Jen na nás záleží, zda si z výpravy odneseme poklad.

Zemědělství žije!

Čas: 120 min.

Místo: ekocentrum a kravín Velký Grunov

Doporučená věková skupina: předškoláci
Klíčová slova: Jak vznikají potraviny? Zemědělství kolem nás.

Společně se vypravíme podívat, co všechno musí umět a vědět moderní zemědělec, aby dokázal pěstovat obilí a starat se o zvířata. Prozkoumáme náš jídelníček a zjistíme, odkud pocházejí potraviny. Pojedeme se podívat do kravína.

Od kapky vody k moři

Doporučená věková skupina: předškoláci
Klíčová slova: Voda jako základ života. Voda jako živel. Koloběh vody v přírodě.

Pohádka o Sněžence, Mlžence a Voděnce nás zavede vysoko na oblohu do velkého mraku. Odtud společně se třemi kapkami vody spadneme na zem a prožijeme s nimi dobrodružnou cestu, při které se ocitneme na ledovci, v lese, v moři nebo dokonce na poušti. Dozvíme se, jak kapky vody putují a kde se bere voda u nás doma. Zkusíme, jestli nám rozkvete leknín a vyrobíme si vodní vílu na památku.