Na návštěvě u straky

Milé děti, tento týden si budeme povídat o ptáčcích. Určitě každý den slyšíte spoustu ptáčků buď doma za oknem, při procházce v přírodě i v lese.

Skřítek Javorníček dostal od svého kamaráda vodníka Puškvorečka pěkný lesklý zvoneček. Měl ho schovaný v koruně javoru. Jednou, když si chtěl pohrát s vodníček a chtěl na něj u rybníka zazvonit, zjistil, že se mu zvoneček ztratil. Nejprve hledal kolem javoru ve městě, ale nic. Viděl sýkorky s vrabčáky, jak si hrají v parku a tak se zeptal, jestli neviděli jeho krásný zvoneček. Sýkorky jen kroutily hlavičkami, že ne, vrabčáci se chvíli hašteřili a pak jeden Javorníčkovi řekl, že před chvílí letěl nad parkem pták, a v zobáku mu zvonil zvoneček. Pták přeletěl park a letěl dál do polí. Javorníček poděkoval a vydal se dál. Když došel na pole, viděl vránu s havranem. Javorníček se znovu vyptával na svůj zvoneček. Krá,krá, řekla vrána. Viděla jsem straku, letěla k lesu se zvonečkem v zobáku. Ach tak, řekl Javorníček. Straky přece seberou všechno, co se leskne. Poděkoval vráně a šel hledat straku do lesa. Než došel do lesa, byla už tma. Slyšel z lesa houkání a potkal sovu. Na otázku o zvonečku mu řekla, že sice zvoneček zaslechla, ale teď, když je tma straku nenajde. Ať se vyspí a přijde ráno.

Javorníček už byl unavený, vylezl na nejbližší javor, ten ho pohoupal ve svých větvích a Javorníčkovi se krásně usínalo. Ráno poděkoval stromu za postýlku a vydal se znovu hledat dárek od svého kamaráda. Uslyšel křik sojky, která křičela na celý les : „ Copak to nese ta zlodějka, pojďte se podívat, pojďte se podívat!“

Javorníček sojku poprosil, ať mu ukáže, kde straka bydlí. Když našel stračí hnízdo, vylezl tam a našel svůj zvoneček. Vrátil se k rybníku a zazvonil na svého kamaráda. Pak si spolu celé odpoledne krásně hráli.

Otázky :

Kdo dal Javorníčkovi dárek?

Co mu vodníček Puškvoreček dal?

Proč mu dal zvoneček?

Co se stako, když chtěl Javorníček přivolat Pušvorečka?

Jaké ptáčky potkal v parku ?

Co mu vrabčák poradil?

Kdo byl na poli?

Který ptáček letěl k lesu?

Co řekla Javorníčkovi sova?

Kde byl Javorníček v noci?

Kdo mu ukázal hnízdo straky?

Jak pohádka dopadla?

Kdo byl hodný?

Kdo nebyl hodný?

Co by jsště mohla straka sebrat ? Všechno, co se blýská.

Na procházce hledej a pozoruj ptáčky. Zkus s pomocí rodičů poznat sýkorku, vrabce, vránu, straku, havrana. Spočítej ptáčky, které uvidíš. Zaskákej si jako vrabeček.

Nějakého ptáčka nakresli, namaluj, nalep, vymodeluj, nebo vystřihni z časopisu.