Vítáme jaro

baba zimaAhoj děti, ani se tomu nechce věřit, ale v sobotu 20.3. k nám přijde jaro. Aby už konečně mohlo jaro přijít, mohlo být teplo, svítit sluníčko a zelenat se travička, musíme pořádně vyhnat Bábu Zimu, která stále vládne přírodě.

Naučte se s rodiči dvě říkanky:

Zimo, zimo táhni pryč,
Nebo na tě vezmu bič.
Odtáhnu tě za pačesy za ty hory, za ty lesy.
Až se vrátím nazpátek, svléknu zimní kabátek.

Jaro přišlo do vsi, kde jsi zimo, kde jsi ?
Byla zima mezi námi, ale už je za horami.
Hu,hu,hu, jaro už je tu.

Bábu Zimu zkuste vyrobit z papíru nebo ze suché trávy

Bába  Zima ze suché trávy

1. na kraji louky nebo pole si natrhejte suchou trávu. Potřebujete dva asi tří centimetrové svazky – jeden co nejdelší ( 20-30 cm), druhý kratší.
  2. Delší svazek přehněte na polovinu, v jedné třetině omotejte provázkem a pevně zavažte- vytvoříte tak hlavičku.
  3. Asi 2 cm pod hlavičkou zavažte svazek ještě jednou – vytvoříte tělíčko.
  4. Kratší svazek přeložte na polovinu a na obou koncích pevně zavažte- máte ručičky.
  5. Ručičky prostrčte tělíčkem – a máte Bábu zimu.

Můžete ještě dozdobit přírodním materiálem.

V sobotu ji běžte s rodiči buď hodit do potoka, aby konečně odplavala, nebo ji můžete spálit na ohni.  Abychom ji opravdu vyhnali, musíme při tom společně s rodiči třikrát za sebou pěkně nahlas říkat obě dvě říkanky.

Tak ať se vám to dobře povede a v sobotu všichni svou zimu vyženeme.