Projektový týden „Motám, motám klubíčko"

Foto

Celý týden byl v rámci polytechnické výchovy zaměřen na poznávání materiálů, na to , jak vzniká oblečení, co to dá práce, než se vyrobí, kde se berou rohlíky, kde vajíčka, proč je tak důležité starat se o stromy, o lesy i ptáčky v zimě.

Děti byly celý týden rozděleny do tří projektových týmů, každý tým se zaměřil na jiný produkt.

V tomto týdnu proběhly dílčí projekty :

„Od ovečky k vlně“ – cílem bylo získat povědomí o tom, jak vzniká svetr.

Děti se seznámily s chovem ovcí, shlédly dokument o zpracování vlny, prohlédly si tkalcovský stav, osahaly si ovčí rouno, vlnu v klubíčku, pletený svetr z ovčí vlny, ovčí rouno, ovčí deku i ovčí pantofle.

Prohlédly si různé materiály, ze kterých se vyrábí oblečení a seznámily se i pracovními postupy :

šití-látka, pletení-vlna, háčkování-bavlnka.

Z vlny si na karton nalepily tělo ovečky a dokreslily detaily.

Vyrobily si z vlny bambulky a vlnou a bambulí ozdobily papírového kulicha.

Vyzkoušely  si pracovní pomůcky na šití – náprstek, navlékaček, nitě, jehla, špendlíky. Samy navlékaly nit do jehly a naučily se přišívat knoflíky.

Našemu skřítkovi Javorníčkovi s pomocí paní školnici ušily nové oblečení a přišily mu kapsičky.

„Od zrnka k rohlíku „  - cílem bylo zjistit, z čeho se rohlík vyrábí, jak dlouhá je cesta k získání mouky

Děti zasely pšenici, pozorovaly, jak klíčí a roste. Seznámily se s dokumentem o zpracování obilí až k výrobě mouky. Ze zrnek pšenici si zkusily umlít mouku.

Na závěr si z mouky upekly rohlíky.

„Od vejce ke slepici „ – kde se bere vajíčko, na co se používá, prohléhly si chov slepic na farmě, dozvěděly se, jak se o slepice musíme starat.

Vyrobily si slepici z papíru za použití lepidla a nůžek.

„Od stromu k papíru „ – cílem bylo zaměřit se na nutnost ochrany přírody, třídění odpadu.

seznámily se s postupem výroby papíru od kácení stromů v lese  přes výrobu papírové drtě až po vlastní  výrobu recyklovaného papíru, který si nakonec ozdobily barvami.

Zjistily, že vyrobit papír je velmi složité a získaly povědomí o nutnosti papírem šetřit.

„Krmítko pro ptáčky“ – vlastní výroba krmítka, bezpečnost při práci s pilou, s vrtačkou, s kladívkem, přesnost při řezání i přitloukání hřebíků, čistota při práci s barvami při natírání krmítka.

Děti se seznámily s materiálem dřevo, kde se bere, jak a z čeho vyroste strom, jak dlouho trvá, než ze stromu získáme dřevo, které potřebujeme na výrobu krmítka.

Hotové krmítko děti s paní učitelkou umístily na školní zahradě a budeme pozorovat, jací ptáčci se u krmítka budou scházet.

Celý projektový týden dětem přinesl mnoho nových poznatků a zkušeností. Všechny děti, i ty nejmenší, si vyzkoušely různé materiály a práci s nimi.